עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך אתונה למטייל

 • שם העיר
  אתונה
 • מדינה
  יוון
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  יוונית
 • שעה
  01:57

אתונה היא אחת הערים העתיקות והמפורסמות בעולם. היא בעלת היסטוריה עשירה ומרתקת ששרידיה פרושים ברחבי העיר. נופש באתונה יאפשר לכם לדלג בין אתרים ארכיאולוגיים מרתקים מהעת העתיקה, ובראשם מבנה האקרופוליס המרשים, לבין אתרים בחלקים המודרניים של העיר אתונה.

נופש באתונה מאפשר לכם לטייל בעיר הגדולה והחשובה ביוון. אתונה משמשת כמרכז הפוליטי, כלכלי ותרבותי של יוון.


פרטים כלליים ודמוגרפיים על העיר אתונה

במהלך נופש באתונה תלמדו להכיר במעט את אוכלוסיית תושבי העיר. בעיר חיים כ-750,000 תושבים. יחד עם תושבי הפרוורים מונה אוכלוסיית אתונה והמטרופולין סביבה כ-3,000,000 בני אדם.

גודלה של העיר קטן יחסית, 39 קילומטר רבוע בלבד (היא קטנה בגודלה מתל אביב...), כך שבעת טיול באתונה לא תידרשו לעבור מרחקים ארוכים ונסיעות ארוכות מאתר לאתר.

במהלך נופש באתונה תוכלו להתרגש מכך שהעיר בה אתם מבקרים נחשבת לעיר בה נולדו התרבות המערבית והמשטר הדמוקרטי. חלק ניכר מהתרבות שלנו כיום נשען על רעיונות שהתפתחו והונהגו באתונה בעת העתיקה: הפילוסופיה והמדע, הספורט והתיאטרון, המשטר הדמוקרטי, ארכיטקטורה ואדריכלות ועוד. נופש באתונה גם יפגיש אתכם עם שרידים וממצאים מרשימים מתקופת גדולתה של העיר.

מקור שמה של אתונה הוא כנראה על שם האלה היוונית אתנה שנחשבת לאלה המגנה על העיר. במיתולוגיה היוונית נחשבת אתנה לאלת החוכמה והמלחמה, ואכן העיר אתונה עסקה בשני העולמות: פיתוח החוכמה וההשכלה מחד והגנה על האימפריה וניהול המלחמות עם אויביה מאידך. המקדש המפורסם, הפרתנון, באתונה, מוקדש לאלה אתנה.


ההיסטוריה של העיר

נופש באתונה יאפשר לכם לחוות את אחת הערים העתיקות בעולם, כאשר יש עדויות בנות 4000 שנה על חיים בעיר. אתונה הוקמה והתקיימה כעיר מרכזית כבר משנת 2000 לפני הספירה, אך היא זכתה לעיקר גדולתה בסביבות המאה החמישית לפני הספירה בתקופת האימפריה ההלניסטית, והפכה להיות העיר המרכזית ביוון.

המנהיג שפיתח מאד את העיר היה המצביא הידוע פריקלס, והוא אחראי לפיתוח האדריכלי והארכיטקטוני המרשים של העיר. בתקופה הביזנטית ובימי הביניים ירדה אתונה מגדולתה ואוכלוסייתה הלכה והצטמקה. במאה החמש עשרה כבשו את העיר העותומאנים אשר ניסו לשקם את העיר ולהחזיר לה את הדרה, אך ללא הועיל. תושבים המשיכו לנטוש את העיר, עד שבמאה השבע עשרה היה גודלה של העיר כגודלו של כפר קטן.

מלחמות בין הטורקים לונציאנים גרמו לכך שמבנים רבים בעלי חשיבות היסטורית שלא תסולא בפז, כגון הפרתנון, ניזוקו קשות ואף נהרסו. רק בשנת 1833 חזרה אתונה לחזקתם של היוונים והוכרזה כבירתם. בתקופה זו הייתה העיר בשיא השפל מבחינת האוכלוסייה המצומקת והעליבות של העיר. אך הכרזתה של העיר כבירת יוון, הפיחה בה חיים וההמונים היווניים חזרו לאכלס את העיר, והפיחו בה תנופת פיתוח אדירה.


אתונה ויהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה

ישראלים העורכים נופש באתונה, בוודאי יתעניינו בגורל העיר ותושביה היהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. בתקופה זו כבש המשטר הגרמני הנאצי את העיר.

לפני שהנאצים תפסו את השלטון בעיר הוזהרו יהודי אתונה על ידי יהודי סלוניקי לגבי העומד לקרות. אך יהודי אתונה זלזלו במידע זה, מכיוון שראו עצמם כיוונים לכל דבר, והיו בטוחים שלהם לא יאונה כל רע.

יש לציין כי גורמים שלטוניים באתונה סייעו ליהודים לברוח לכפרים מרוחקים ולהנפיק תעודות זהות מזויפות בהן שונו שמותיהם, ובסעיף הדת נכתב כי הם נוצרים. בדרך זו ניצלו חייהם של אלפי יהודים בני העיר אתונה. יחד עם זאת אלפים רבים מיהודי אתונה הועברו למחנות ההשמדה ונספו שם.

נופש באתונה צופן בחובו ביקור בעיר מרתקת בעלת היסטוריה עשירה, אך גם מטרופולין מודרני ומערבי המשמש כמרכז כלכלי חשוב.

 

חבילות נופש לחו"ל ליעדים מבוקשים נוספים: