עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך בורגס למטייל

 • שם העיר
  בורגס
 • מדינה
  בולגריה
 • מטבע
  לבה
 • שפה
  בולגרית
 • שעה
  19:45

בורגס, השוכנת בבולגריה, קרויה "פנינת הים השחור" ולא בכדי נהייתה לבירת התיירות של דרום הים השחור. היא שוכנת בחלק הדרום מזרחי של חוף הים השחור ומרחקה מהבירה סופיה הוא 390 קילומטרים. בעת נופש בבורגס, בולט כי היא עיר נמל בעלת קסם רב ואטרקטיבית ביותר לתיירים. בורגס היא אומנם העיר הרביעית בגודלה בכל בולגריה, אך הצליחה לשמור על אטמוספרה שקטה ולא סואנת של עיר גדולה. מסיבות אלו נופש בבורגס הינו יעד אידיאלי למנוחה ולטיול באתרי הטבע הסובבים את העיר. לפניכם רקע כללי וחשוב לפני הגעתכם לעיר וסקירה של ההיסטוריה, הדמוגרפיה, השפה וכלכלת העיר.

שפה

בעת נופש בבורגס נשמע בולגרית, שהינה השפה המדוברת והרשמית בכל רחבי בולגריה. השפה הבולגרית שייכת לקבוצת השפות הסלאביות ונחשבת סלאבית דרומית. השפות הסלאביות נפוצות בארצות הבלקן ובמזרח אירופה בעיקר.

היסטוריה

כדאי לסבר את האוזן מעט בנושא ההיסטוריה של העיר בטרם תצאו לחוויה של נופש בבורגס. חוקרים גורסים כי התיישבות באזור בורגס החלה בתקופת האבן החדשה והתיישבות מאורגנת יותר החלה בהמשך בתקופת הברונזה המאוחרת. ממצאים ארכיאולוגים מהאזור מצביעים על קיום סחר חליפין בין תרבויות האזור ובין אוכלוסיות שחיו באזור הים התיכון. במאה הראשונה לספירה האזור נכבש ע"י הרומים ונבנתה מצודת "דאולטום", הקיימת עד היום במרחק של 20 קילומטר מהעיר.

בהמשך במאה ה-14 האימפריה העותומאנית השתלטה על האזור וקראה לעיר בשם אחלו בורגס. ב-1878 בתום המלחמה העותומאנית-רוסית נכללה בורגס בשטחי מחוז רומליה המזרחית השייך לעותומאנים. כשבע שנים לאחר מכן רומליה המזרחית אוחדה עם נסיכות בולגריה. בתחילת המאה ה-20 נמל בורגס נפתח והביא לפיתוח העיר ועלייה במספר התושבים בה. בזמן השלטון הקומוניסטי העיר התפתחה עוד ונהייתה למרכז תעשייתי חשוב. אפשר להתרשם כי נופש בבורגס יאפשר לכם ליהנות מעיר בעלת היסטוריה עשירה ומרתקת.

דמוגרפיית העיר

לאחר קריסת המשטר הקומוניסטי בבולגריה המדינה חוותה משבר כלכלי קשה ובבורגס חלה הגירה שלילית מהעיר ואוכלוסיית העיר קטנה. אולם משנות ה-2000, עם התאוששות מסוימת של הכלכלה, גדל מספר התושבים בעיר בשיעור של כ-2.18%. כיום מספר התושבים הגרים בבורגס הוא כ-208 אלף (נכון למפקד אוכלוסין שנערך בשנת 2010). העיר בורגס משתרעת על פני כ-219 קמ"ר.

יהודים בבורגס

לא מתגוררים הרבה יהודים בבורגס ואין בעיר קהילה מגובשת בעלת מוסדות אקטיביים. נכון לתחילת המאה ה-21 חיים בבורגס כמה עשרות בודדות של יהודים.

אקלים

בעת נופש בבורגס ניתקל באקלים סובטרופי גשום המושפע מהקרבה לים. עונת הקיץ נעימה עם מקסימום של 22 מעלות צלזיוס בחודש יולי ואילו זמן החורף מאופיין במינימום של 2 מעלות בחודש ינואר. כמות הגשם השנתית הממוצעת הינה 550 מילימטר.

כלכלה

עיקר הכנסות העיר הוא מתיירות ותעשייה. נופש בבורגס הפך לפופולארי בזכות חופי העיר ואוצרות הטבע באזור. תעשיית העיר כוללת נפט, ע"י מפעל לזיקוק נפט הכי גדול באזור הבלקן. מעבר לכך, ישנן תעשיות כימיות של פולימרים ובקרבת העיר קיימים מפעלים המעבדים עץ ומספר מכרות ברזל ומלח. לנמל העיר חשיבות ראשונה במעלה וכ-60% מסך כל הסחורות בים השחור עוברות דרכו. העיר מחוברת לעורקי התחבורה הפאן-אירופאים שמקשרים בין כל חלקי אירופה על ידי עורק מספר 8.

אתרי תיירות מרכזיים

בעת נופש בבורגס מומלץ לבקר בחופיה היפיפיים ובאתרי הטבע שבקרבתה. בזמן טיול בבורגס בלב העיר, ניתקל בארכיטקטורה בעלת אופי סובייטי בשילוב חיים מודרניים. נופש בבורגס יכלול סיור בכיכר פלושטאט ורחוב אלכסנדרובסקה המעניינים. עוד נקודות עניין בדרכינו יהיו כנסיית קירילוס ומתודיוס הקדושים והכנסייה הארמנית הקטנה. בעיר קיימים גם פארק ימי ושלל מוזיאונים מומלצים.

 

אולי יעניין אתכם גם:

- חבילות נופש לבורגס

- טיסה לבורגס