עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך בריסל למטייל

 • שם העיר
  בריסל
 • מדינה
  בלגיה
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  צרפתית והולנדית-פלמית
 • שעה
  18:10

בריסל, בירת בלגיה, היא עיר מפתיעה, מקסימה וקלאסית לחופשה אירופית ברמה הגבוהה ביותר. עיר מלאה בהיסטוריה, תרבות, מבנים מרשימים, אוכל משובח (שוקולד למשל...) ואטרקציות נוספות. נופש בבריסל יביא אתכם אל אחת הערים המרכזיות מבחינת חשיבות לאיחוד האירופי, שנחשבת לאחד ממרכזי השלטון של האיחוד. נופש בבריסל יכול להיות סוף שבוע ארוך קסום במיוחד וגם חופשה ארוכה יותר עם כל השפע שיש לעיר להציע.

גיאוגרפיה ואקלים

בלגיה נמצאת במיקום מעניין מאוד, בין גרמניה ממזרח, הולנד מצפון-מזרח וצרפת ממערב (כולל גבול עם לוקסמבורג הקטנה), כך שהיא תמיד הייתה צומת דרכים בין התרבות הגרמנית לזו של הולנד, צרפת ולמעשה יתר אירופה המערבית. בגלל מיקום מרתק זה וייחודה התרבותי של בריסל היא נבחרה כמקום ה"מפקדה" של האיחוד האירופי ושל ארגונים בינלאומיים אחרים.

מבחינה גיאוגרפית, בריסל מישורית למדי ולכן נוחה מאוד לטיול והסתובבות ברגל או על אופניים. קרבתה של העיר לאזור החוף מצפון לה משפיעה על האקלים ומחדירה זרמי אוויר מהאוקיינוס ליבשה, האקלים באזור מוגדר אוקייני - ממוזג ולבריסל בהחלט יש מוניטין קצת עגמומי מבחינת מזג האוויר. ישנם כ-200 ימי גשם במוצע בשנה בעיר, כך שכאשר נוסעים אל נופש בבריסל רצוי בהחלט לקחת מטריות ומעילי גשם. שלג הוא יחסית נדיר ויורד פעם או פעמיים בשנה. בחודשי הקיץ יש פחות גשם והטמפרטורות הממוצעות נעות סביב 13-23 מעלות, בחורף סביב 0.5-7 מעלות.

שפה

בלגיה היא מדינה בעלת מורכבות דמוגרפית ותרבותית, היא מאכלסת שתי תרבויות ושפות מרכזיות ובהחלט יש חיכוכים תרבותיים – כולל קריאות להפרדת המדינה לשתי מדינות שונות. נופש בבריסל מציע עיר רב תרבותית ותושביה מגיעים ממדינות אירופיות רבות אחרות, אך הנושא קיים. מבחינת שפה, כ-60% מתושבי בלגיה הם ממוצא פלמי ודוברי הולנדית (פלמית) או ממוצא וולוני (Wallonia) ודוברי צרפתית – כאשר בריסל עצמה מכילה כ-80% דוברי צרפתית ו-20% דוברי הולנדית-פלמית. שתי השפות הן הרשמיות בעיר. בכל מקרה, כמעט כולם יודעים אנגלית ברמה טובה מאוד כך שאין בעיה להסתדר במהלך נופש בבריסל.

טיול בבריסל – עיר מלאה בהיסטוריה

טיול בבריסל מאפשר לחוות את ההיסטוריה המרשימה שלה שמגיעה עד ימינו, החל ממבנים מרשימים, אטרקציות תרבותיות מרתקות ועד פרטים חשובים שמומלץ לדעת להעשרת השהייה בעיר. במאה ה-19העיר בריסל הפכה לבירת מדינת בלגיה החדשה (נקראה עד אז בראבאנט), אז נהרסה כליל העיירה הישנה ששכנה במקום ונבנתה מחדש עיר מרכזית על כל משרדי השלטון, ארמונות, מוסדות חינוך, מוסדות צבא וכדומה. בפועל נשמר אזור היסטורי קטן ממה שהיה במקום בעבר ומהותו כיכר אחת וארבעה רחובות סמוכים.

שמה של העיר מגיע כנראה מהולנדית, ממילה דומה שמשמעותה ביצה, בשל אזור הביצה ששוכן ממערב לה. עד 1921 בריסל הייתה בעיקר מאוכלסת ע"י דוברי הולנדית, למרות שהשפה השלטונית בה הייתה צרפתית, בשנה זו בלגיה חולקה רשמית לשלושה אזורי שפה - הולנדית, צרפתית ודו-לשונית בבריסל. לאחר מלה"ע השנייה העיר עברה פיתוח מסיבי ומואץ, כולל הקמת רשת מטרו ותהליכי בינוי גדולים, החל משנות ה-60 היא הפכה סטטוטורית למה שיהפוך בחלוף האלף לבירת אירופה.

נופש בבריסל - דמוגרפיה וכלכלה

בריסל מחולקת ל-19 מחוזות מוניציפאליים, כולל מחוז של העיר בריסל עצמה שהוא מרכז העסקים. רוב התושבים בעיר הם כאמור וולוניים דוברי צרפתית ויש גם מהגרים צרפתים רבים, היתר הם לרוב פלמים דוברי הולנדית ואזרחים אירופים אחרים. אוכלוסיית העיר מונה כ-1.1 מיליון תושבים. המטבע שתשתמשו בו במהלך נופש בבריסל הוא היורו. המחירים הם ברמה טיפוסית של מערב אירופה ויחסית יקרים בגלל היותה מרכז שלטוני-תיירותי גדול וגם בגלל שיוקר המחייה בבלגיה גבוה (אך גם ההכנסות של המקומיים גבוהות).