עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך ברטיסלבה למטייל

 • שם העיר
  ברטיסלבה
 • מדינה
  סלובקיה
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  סלובקית
 • שעה
  18:43

היוצאים אל נופש בברטיסלבה מגיעים אל עיר מקסימה וציורית, עיר הבירה של סלובקיה והעיר הגדולה ביותר במדינה המרכז אירופית הזו. העיר מהווה מוקד משיכה פופולרי ואיכותי ומציעה שפע אפשרויות בילוי לתיירים, כמו כן היא מהווה בסיס יציאה לטיולים באתרים מרתקים אחרים באזור וכמובן לאזורים יותר מרוחקים וכפריים במדינה הקטנה. נופש בברטיסלבה מציע למבקרים אווירה אירופית נעימה, עיר בסגנון ימי הביניים עם רחובות צרים ומתפתלים, טירה על ראש גבעה, כנסיות וחיי תרבות תוססים.

בהתאם לעבר הקומוניסטי של צ'כוסלובקיה (לפני ההפרדות לשתי מדינות), ברחבי ברטיסלבה מבנים בסגנון הקומוניסטי לצד מבנים עתיקים יותר. נהר הדנובה המקסים עובר בעיר והשיטוט בה יביא אתכם אל כיכרות מרשימות עם בתי קפה, שווקים ושאר אטרקציות תיירותיות איכותיות.

מיקום וגיאוגרפיה

ברטיסלבה ממוקמת בדרום-מערב סלובקיה על שתי גדות נהר הדנובה והיא גובלת באוסטריה והונגריה – זו הבירה היחידה בעולם שגובלת בשתי מדינות עצמאיות. העיר מתפרסת על פני שטח כולל של 368 קמ"ר אך טיול בברטיסלבה עצמה מתמקד באזורים התיירותיים יותר ולרוב התיירים מגיעים לעיר, מטיילים בה כמה ימים וממשיכים בחופשתם הסלובקית ברכב שכור. רכס הרי הקרפטים מתחיל להתנשא בסמוך לעיר, אך לא מדובר על הרים גבוהים מאוד בשלב זה של האזור.

האקלים במהלך נופש בברטיסלבה הוא ממוזג צפוני בעל מאפיינים יבשתיים משום שסלובקיה כולה היא מדינה ללא ים וכזו שנמצאת בין מדינות אחרות. העיר חווה 4 עונות נעימות לתיירות במהלך השנה ולעיתים יש בה רוחות חזקות וקרירות. יחסית לסלובקיה כולה, ברטיסלבה חמה ויבשה יותר, הטמפרטורות המינימליות בחורף מגיעות לממוצע שבין 3 מעלות למינוס 3.5 מעלות והמקסימליות בקיץ מגיעות לממוצע שבין 14-26 מעלות.

ההיסטוריה של ברטיסלבה

אזור סלובקיה השתייך שנים רבות לממלכת הונגריה ואזור העיר ברטיסלבה היה מרכזי אך לא שימש כבירה רשמית. לאחר מלחמת העולם הראשונה העמים הסלובקים והצ'כים התאחדו ויצרו את צ'כוסלובקיה, מדינה שהסלובקים גאים בה גם היום, במדינה המאוחדת הבירה הייתה פראג אך ברטיסלבה שימשה כבירה הלאומית של העם הסלובקי. לאחר מהפכת הקטיפה של 1989 שבה הופל השלטון הקומוניסטי הרוסי במדינה, החלו שיחות על הפרדת המדינות וב-1993 הוקמה רשמית רפובליקת סלובקיה ורפובליקת צ'כיה, עם ברטיסלבה כבירה הרשמית של סלובקיה. שתי המדינות ידידותיות ומשתפות פעולה גם היום.

דמוגרפיה

נופש בברטיסלבה מפגיש את התיירים המבקרים בה עם העם הסלובקי הנחמד ומסביר הפנים בדרך כלל. כיום מרבית האוכלוסייה בעיר ובאזור היא סלובקית, אך עד המאה ה-19 רוב האנשים היו בכלל גרמנים או הונגרים ורק מיעוטם סלובקים. אוכלוסיית ברטיסלבה מונה כיום כ-460,000 נפש.

השלטון הסלובקי בעיר

במהלך נופש בברטיסלבה ניתן כמובן להתרשם ממגוון האתרים הרשמיים של המדינה הסלובקית, העיר היא המרכז הפוליטי, התרבותי והכלכלי של המדינה וזה ניכר במגוון היבטים במהלך ביקור בה. מוסדות השלטון שתוכלו לראות במסגרת נופש בברטיסלבה כוללים את הפרלמנט, העירייה המקומית שיושבת בארמון מרשים, מוסד הנשיאות הסלובקי, משרדי הממשלה, בית המשפט העליון והבנק המרכזי – לא כל האתרים מהווים מוקדי משיכה לתיירים אך רובם מרכזיים וודאי תעברו בסביבתם במהלך החופשה בעיר.

כלכלה

סלובקיה היא חלק מהאיחוד האירופי והמטבע שתשתמשו בו במהלך נופש בברטיסלבה ובמדינה הוא האירו. אזור ברטיסלבה כולו הוא העשיר והמשגשג ביותר במדינה, למרות שהמחוז עצמו הוא הכי קטן מבחינת גודל ואוכלוסייה. העיר אחראית לכ-26% מהתמ"ג הסלובקי והתוצר לנפש בעיר נחשב מציג נתון מרשים של 167% ממוצע האיחוד האירופי, מקום תשיעי מבין כל המדינות החברות באיחוד.