עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך כרתים למטייל

 • שם העיר
  כרתים
 • מדינה
  יוון
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  יוונית
 • שעה
  17:09

האי הנפלא, כרתים, מבטיח, למי שמוצא חבילות נופש בכרתים, שמש חמימה, ים תכול וחופים לבנים. למי שמתכנן טיול בכרתים צופן האי מסלולי טבע נפלאים עטורי צמחיה ונוף פסטורלי. את אוצרות הטבע, היופי והמיקום המושלם, גילו דורות רבים לפנינו. אז לפני שאורזים את בגד הים וקרם השיזוף, הנה כמה פרטים מעניינים על כרתים.

ההיסטוריה של האי הקסום כרתים

מסתבר שאת האי כרתים גילו בני האדם כבר בימי האדם הקדמון וניתן למצוא באי שרידים לישוב אנושי כבר מתקופה זו. מן השרידים הארכיאולוגים שנמצאו הסיקו שכנראה עיקר עיסוקם של תושביו הקדמונים של האי היה ייצור וסחר בכדים.

בתקופה הקדמונית עבר האי התפרצות חזקה של הר געש שגרמה לצונאמי הרסני. אחרי אסון זה האי השתקם, ועבר תקופת פריחה כלכלית. תושביו היו מהראשונים בעולם שנהנו מההמצאה המהפכנית של מים זורמים, והתפנקו באמבטיה חמה.

ברבות השנים קרץ האי היפה לממלכות שליטים רבים אשר חמדו אותו ואת אוצרותיו וניסו לנכס אותו לעצמם. האי ותושביו עברו מיד ליד: מן היוונים לרומאים, מן הרומאים לאבירים שחנו בו בדרכם במסעות הצלב, מידיהם לונציאנים שחשפו את תושבי האי לתרבות הרנסאנס האירופאית, ומידי אלה עבר האי לידי העות'מנים הטורקים, אשר חשפו את התושבים לתרבות האיסלאם.

חלק מתושבי האי התאהבו בדת האיסלאם ואף המירו את דתם. הטורקים שלטו באי במשך שנים רבות, כאשר לכל אורך השנים האלה מתקוטטות טורקיה ויוון על הבעלות על האי. סופית זכתה יוון בחזרה באי כרתים רק ב-1908 והוכרה כבעלים החוקיים של האי ב-1913 .

פרטים דמוגרפיים על האי

המתכננים נופש בכרתים ודאי ישמחו לדעת שכרתים הוא האי הגדול ביותר באיי יוון. והשני בגודלו בין איי הים התיכון אחרי קפריסין. נופש בכרתים יאפשר לכם לנוע בחופשיות כ-252 הק"מ לאורכו של האי, וכ-60 ק"מ לרוחבו. האי כרתים מחולק לארבעה מחוזות: חאניה, הרקליון, לסיטי ורתימנון. כל מחוז הוא יעד מבוקש לנופש.

תצורת הנוף בכרתים היא הררית ברובה. היא מונה שלושה רכסי הרים מרכזיים: ההרים הלבנים, רכס אידי והרי דיקטי. כל רכסי ההרים מתנשאים לגובה של מעל ל-2000 מטר. בנוסף, כולל הנוף בכרתים שטחים מישוריים מלאי חקלאות פורה וצמחיה, מערות מרתקות וערוצי נחל מתפתלים, כולם מבטיחים טיול בכרתים אשר יהיה חוויה שלא תישכח במהרה.

בכרתים כמה ערים, הגדולה שבהן היא הרקליון, לה נמל תעופה בין-לאומי, והיא מונה כ-137,000 תושבים. אחריה בסדר הגודל ניצבת העיר חאניה, ואחריה הישובים רתימנו, ירפטרה, אגיוס ניקולאוס הישוב הקטן סיטיה. אוכלוסיית האי כולו מונה כ-650,000 איש.

מזג האוויר בכרתים ידוע כמזג אויר נח, ים תיכוני. מזג האוויר חמים ונעים במשך רוב ימות השנה. החורף אינו קר במיוחד, ושלג יורד רק בפסגות ההרים הגבוהות. בקיץ לעומת זאת חם ולח, ומזכיר מאד את מזג האוויר בישראל... חלקו הדרומי של האי מושפע ממזג האוויר הצפון אפריקאי, ונחשב לחם יותר מן החלק הצפוני.

נופש בכרתים תורם לכלכלת האי

במשך שנים התפרנסו תושבי העיר מענף החקלאות. הם עסקו בגידול צאן ומטעי זיתים, שדות וכרמים. בעשורים האחרונים זנחו רוב תושבי האי את עבודת החקלאות המפרכת, והיום רוב כלכלת האי מתבססת על תיירות: בתי מלון ובתי הארחה, אטרקציות תיירותיות, ענף המסעדנות ועוד.

השלטון בכרתים

נופש בכרתים הופך אתכם לאורחים של מדינת יוון. השלטון ביוון דומה לשלטון הישראלי ומורכב מנשיא שתפקידו ייצוגי ברובו, ראש ממשלה שהוא האיש החזק ופרלמנט. לפני היציאה לנופש בכרתים כדאי שתכינו שטרות ומטבעות ביורו שהוא המטבע בו משתמשים ביוון. היסטוריה עשירה ונוף מרהיב הופכים כל נופש בכרתים לחוויה.

 

אולי יעניין אתכם גם:

- מלונות בכרתים

- טיסה לכרתים

- טיול מאורגן לכרתים