עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך איסטנבול למטייל

 • שם העיר
  איסטנבול
 • מדינה
  טורקיה
 • מטבע
 • שפה
 • שעה
  20:34

איסטנבול

 

 

 

 

 

איסטנבול היא העיר הגדולה ביותר בטורקיה, חיים בה מעל ל=12 מיליון תושבים. למרות שהיא אינה בירת טורקיה (בשנת 1923 הועברה הבירה לאנקרה), היא מהווה את מרכז התרבות, התיירות והמסחר של המדינה, וזאת בשל גודלה, מיקומה ומורשתה.

 

הביקור באיסטנבול מזמן חוויה רב=חושית ומקיפה. יש בעיר המדהימה מוקדי ארכיטקטורה ותרבות מרתקים וייחודיים, מסגדים וכנסיות עתיקים מול בנייה מודרנית, גשרים, נופים וריחות מיוחדים. אתרים של תרבות מסורתית אותנטית לצד השפעות מערביות. מסעדות עממיות ומתוחכמות שמציעות מבחר מסחרר של מאכלים מקומיים משובחים, בתי קפה ובארים, קניונים מודרניים, חנויות, אבל גם בזארים ענקיים מסורתיים, מוקדי בילוי ונופש, ןכמובן ובתי החמאם האופייניים.

 

 

 

 בין אתרי התיירות החשובים: ארמון טופקאפי, כנסיית איה סופיה, ההיפודרום של קונסטנטיניוס, המסגד הכחול, הבזאר הגדול, שנחשב לשוק המקורה הגדול בעולם,  כיכר טקסים ורחוב איסתיקלאל המודרניים, ארמון דולמבחצ'ה, מסגד סולימאניה, גשר גאלטה וארמון ילדיז. שלושה מהאתרים ההיסטוריים של איסטנבול (ההיפודרום, כנסיית איה סופיה, ומסגד סולימאניה) הוכרזו בשנת 1985 על=ידי אונס"קו כאתרי מורשת עולמית.

 

בעיר החדשה מרוכזים בעיקר החנויות, הקניונים, המלונות, המסעדות, בתי הקפה והמועדונים היוקרתיים. בעיר העתיקה נמצאים האתרים ההיסטוריים, מסגדים, כנסיות, ארמונות, בזארים ושווקים, כולם מאופיינים בעושר ארכיטקטוני יוצא דופן.

 

 

 

איסטנבול היא אחת הערים העתיקות בעולם, היא נוסדה על ידי מתיישבים יווניים בשנת 667 לפנה"ס, אשר קראו לעיר ביזנטיון על שם מלכם ביזס. לאחר שנהרסה, נבנתה מחדש בשנת 330 לספירה על=ידי הקיסר הרומאי קונסטנטינוס, שקרא לעיר על שמו קונסטנטינופוליס (ובעברית עתיקה: קושטא).

 

 לשיא כוחה הגיעה העיר לאחר נפילת האימפריה הרומית כשהייתה לבירת האימפריה הביזנטית, ששלטה גם בארץ ישראל. מיקומה האסטרטגי - בין יבשות אירופה ואסיה, על קצה דרך המשי מהמזרח הרחוק, וקשרי מסחר ימיים עם אפריקה הפכו אותה למרכז עולמי של תרבות ומסחר. בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 עברה איסטנבול פיתוח נרחב, והיא התרחבה מאוד.

 

העיר בנוייה משני צידי מיצר הבוספורוס, רצועת מים באורך של כ=30 ק"מ, שמפרידה בין אסיה ואירופה,  והיא העיר היחידה בעולם המשתרעת על שתי יבשות. שני גשרים מחברים בין חלקה ה"אסייתי" של העיר לחלקה ה"אירופי".

 

החלק האירופי של העיר בנוי משני צידי "קרן הזהב" - לשון ים החודרת מהבוספורוס לעומק השטח האירופי, ומפרידה בין חלקה העתיק לחלקה החדש של העיר. שלושה גשרים חוצים את קרן הזהב: גשר גלאטה, הסמוך למקום מפגשה עם הבוספורוס, גשר אטא=טורק כ-750 מטר ממנו,  וגשר חליצ', שעליו עובר גם הכביש המהיר הפנימי של העיר.

 

שהות ממצה באיסטנבול תיארך כשבוע. בין האתרים המומלצים:

 

ארמון טופקאפי ((Topkapı Sarayı  ), שמשמעו "שער התותח".  מתחם הארמון כולל מבנים שונים -חצרות, בתים, ארמונות ומוזיאונים שנמצאים בארבע חצרות ענק הקשורות זו לזו ויוצרות מתחם גדול מוקף חומה.

 

בסמוך לטופקאפי נמצאים כנסיית האיה סופיה (Ayasofya  ) - כנסיית "החכמה הקדושה", מבנה ענק ומרשים, ומסגד סולטן אחמט (המסגד הכחול) שהוא המסגד היחיד בעיר בעל ששה מינארטים (צריח מחורץ). בעבר עמדו במקום ארמונות ביזנטיים. במאה ה- 17 נבנה המסגד על מנת להאפיל על האיה סופיה. המבנה מרשים מבחוץ ומבפנים - 260 חלונות דרכם נכנס האור ופוגע ביותר מ- 20 אלף אריחים שצבעם הכחול והברק שלהם נותנים למסגד את שמו.

 

בין המסגדים הנוספים בעיר מומלץ ביקור , כדאי לבקר במסגד הסולימאניה (Sülemaniye Camii  ), אשר הינו אחד המרשימים בין מקדשי העיר.

 

באיסטנבול, כאחת הערים העתיקות ובעלת התרבויות המגוונות בעולם, ניתן לראות מגוון מרשים מאוד של ממצאים ומותגים ארכיאולוגיים, אתנוגרפיים  ותרבותיים כמו כלים, שטיחים, עבודות קרמיקה  ופסיפס חפצי אומנות ועוד. המוצגים מפוזרים בעיר במוזיאונים שונים כמו המוזיאון לאמנות תורכית ואיסלאמית, (בהיפודרום מול המסגד הכחול), מוזיאון המוזאיקות, מוזיאון השטיחים, המוזיאון לקליגרפיה, המוזיאון לאמנות מודרנית ועוד.

 

אתר מעניין אחר מעט מחוץ לעיר הוא "איי הנסיכים"- קבוצה של תשעה איים בים מרמרה, שחלקם מאוכלסים, וניתן להגיע אליהם לנופש יומי באמצעות מעבורת, ניתן גם להפליג לאורך מיצר הבוספורוס, ולצפות על העיר.

 

  

 

אחת החוויות האופייניות של איסטנבול היא מסע הקניות בבאזרים ובשווקים. המוצרים המבוקשים והאופיינים למקום הם הפירות המיובשים המפורסמים של טורקיה, אגוזים ותבלינים, עתיקות, כלי חרם וחרסינה, וכמובן שטיחים ובגדי מוצרי עור.

 

אתר הקניות המפורסם של איסטנבול, הוא הבאזאר הגדול, שהוא השוק המקורה הגדול בעולם, שמבנהו העצום הוקם עוד במאה ה=15. הבאזאר מחולק ל"גילדות" לפי המוצרים  והעבודות:  עתיקות ושטיחים, עור וביגוד, זהב וכסף, בדים, מזכרות ועוד. וכמובן, כולל מסעדות עממיות ובתי קפה.

 

חנויות וקניונים מערביים ומודרניים יותר מרוכזים ברחוב איסתיקלאל המרכזי, וכיכר טקסים הצמודה שמציעים בנוסף גם מסעדות, בתי קפה ומועדוני הלילה.