עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך קוס למטייל

 • שם העיר
  קוס
 • מדינה
  יוון
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  יוונית
 • שעה
  14:45

למי שמתכנן נופש בקוס, מחכה לו ים כחול עם מים צלולים, חופים ארוכים וזהובים, נקיים ומרהיבים, סירה באופק ושלווה... וכמובן, אוכל טוב כמו שהיוונים יודעים להכין. אז רגע לפני שמתכננים טיול בקוס ועולים על המטוס, כדאי לדעת כמה פרטים על האי המקסים הזה.

האי קוס שייך לאיי מדינת יוון, למרות שהוא נמצא במרחק נגיעה של כארבעה קילומטר בלבד מחופי טורקיה. הוא שייך לקבוצת האיים הדקדנטיים אליהם שייך גם האי רודוס. האי הוא קטן וחמוד, כמו בסרטים. אורכו 40 ק"מ בלבד (בערך כמו המרחק מתל אביב לנתניה...) ורוחבו כ 8 ק"מ! כך שנופש בקוס מבטיח לכם מנוחה מוחלטת, עם נסיעות קצרצרות, או הליכות, ממקום למקום.

ההיסטוריה של האי קוס

בזמן שאתם משתרעים על החול הזהוב ונהנים ממזג האוויר הנפלא במהלך נופש בקוס, כדאי שתדעו שאת החופים האלה מדינות, ממלכות ומנהיגים רבים חמדו לאורך ההיסטוריה.
בתקופת האימפריה היוונית עבר קוס מיד ליד בין ממלכות ושליטים יווניים שונים. כולם חמדו את המיקום המוצלח והקרבה לטורקיה ולמזרח התיכון.

תושבי האי ידועים באומץ ליבם וכבעלי אופי ורצון משלהם. הם היו בין הלוחמים במלחמת טרויה, ובשלב מסוים אף מרדו באתונה וסרבו להיות כפופים לשלטונה למרות שהיו במיעוט.
בעת העתיקה שימש האי כמרכז רפואי, וחיילים שנפצעו בקרבות מכל רחבי הממלכה ההלניסטית הובאו לקבל טיפול באי, או המתת חסד... האי נודע בכך שהיפוקרטס, אבי הרפואה המודרנית נולד וחי בו. ועל כך גאוות תושבי האי עד היום.

ברבות השנים עבר האי מיד ליד: מן היוונים לפרסים ומהם לרומאים, בימי הביניים שלטו בו אבירים, ומידיהם עבר האי לשליטת הטורקים העות'מנים. כל שלטון השאיר חותם על האי בדמות עתיקות, מבצרים, או השפעות על האוכל המקומי. נופש בקוס יחשוף אתכם למזכרות מן התקופות השונות בהיסטוריה של האי.

האי עבר גם אסונות טבע, ביניהם רעידת אדמה חזקה בשנת 1933 אשר החריבה חלק מן האתרים ההיסטוריים החשובים.
בשנת 1947 , לאחר מלחמת העולם השנייה, הוכרז האי קוס רשמית כחלק ממדינת יוון.

נופש בקוס – לאן אנחנו נוסעים? קצת מידע דמוגרפי על האי

נופש בקוס מבטיח לכם הגעה למקום בו מזג האוויר נח ולא שונה בהרבה ממזג האוויר בישראל. בחודשים יולי ואוגוסט הטמפרטורות יכולות להאמיר ל-30 מעלות. באביב ובסתיו מזג האוויר נפלא, וגם בחורף מזג האוויר נעים. העונות המומלצות לעריכת נופש בקוס הן האביב והסתיו, שאז מזג האוויר נהדר, וכמויות התיירים פוחתות.

במפקד האוכלוסין האחרון שנערך בקוס מנתה אוכלוסיית האי כ-30,000 איש. עיקר פרנסתם של תושבי האי מבוססת על תיירים, שעורכים נופש בקוס. התיירות הרבה הביאה עמה רווחה כלכלית לתושבי האי קוס, וגם הגירה של תושבים שביקשו לעבור ולהתגורר באי וליהנות מהביקוש התיירותי הרב.

לישראלים שמתכננים נופש בקוס: קצת היסטוריה יהודית

לא להאמין, אבל באי הקטנטן הייתה גם קהילה יהודית במשך שנים רבות שמנתה כמה עשרות משפחות. לקהילה היה בית כנסת פעיל, וחיי קהילה שוקקים ומלאים. רוב הקהילה היהודית של האי נספתה בשואה במחנה ההשמדה אושוויץ. באי נותרו שרידי בית הכנסת, המשמש היום כספריה. בנוסף נותר באי בית קברות יהודי, אשר שופץ לפני מספר שנים על ידי מתנדבים מישראל.

השלטון באי קוס

האי הוא חלק ממדינת יוון וכפוף בחוקיו לממשלת יוון. השלטון היווני דומה בשיטתו לצורת הממשל הישראלית: הוא מורכב מנשיא, שלו תפקיד ייצוגי בעיקר, ראש ממשלה, שהוא האיש החזק שקובע את המדיניות ולצדו פרלמנט.

שאר חלקי יוון מחולקים לרשויות מקומיות. האי קוס כפוף לרשות המקומית של האיים הדקדנסיים.
עכשיו, אחרי שלמדנו קצת על האי, אפשר להתחיל לארוז!

אולי יעניין אתכם גם:

-