עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך סנט פטרסבורג למטייל

 • שם העיר
  סנט פטרסבורג
 • מדינה
 • מטבע
  רובל
 • שפה
  רוסית
 • שעה
  04:09

סנט פטרסבורג, הנקראת בחיבה בפי תושביה "פיטר" או "פטרבורג", היא העיר השנייה בגודלה ברוסיה, כשרק מוסקבה גדולה ממנה. היא שוכנת בצפון מערבה של רוסיה, בשפך נהר הנבה, על שפת הים הבלטי. נכון להיום סנט פטרסבורג מהווה מרכז תרבותי חשוב לא רק ברוסיה אלא עבור אירופה כולה ומחזיקה במעמד מרכזי בכל הקשור למסחר עם מדינות אירופה, על רקע היותה עיר נמל.

היסטוריה

האזור שעליו הוקמה העיר נכבש מידי השוודים במלחמה הצפונית הגדולה (1700-1721) בשנת 1703 על ידי הצאר המפורסם פיוטר הראשון שגם נתן לעיר את שמה (העיר נקראה על שמו של השליח פיוטר הקדוש). את העיר החלו לבנות במהלך המלחמה, כאשר המבנה הראשון שהוקם בתחומי העיר היווה את הנקודה ממנה נפרסה העיר כולה. הכוונה היא למבצר שכיום נקרא "מבצר פטרופבלובסקיה", הממוקם בגדה הימנית של נהר הנבה, באי הארנבים.

במהלך בניית העיר חל איסור מוחלט לבנות מבנים מאבן מחוץ לגבולותיה וזאת על מנת שכל אנשי המקצוע הרלוונטיים ברוסיה ישקיעו את מרצם בבניין העיר החדשה. במהלך בניית העיר הלכו לעולמם לפי ההערכות כ-30 אלף פועלים שהועסקו בתנאי כפייה.

כבר בשנת 1712 נהפכה סנט פטרסבורג לבירתה של האימפריה הרוסית וזמן לא רב אחרי שהועברו אליה המשרדים הממשלתיים, נהפכה העיר למרכז התרבות הרוסית. בין היתר שגשגו בה מרכזי מדע, מוזיקה, בלט, תיאטרון ועוד. כך, לדוגמה, במהלך המאה ה-19 כל הסופרים הרוסים הגדולים חיו בה באופן קבוע או זמני. במהלך המאות ה-18 וה-19 בנתה האליטה הרוסית בצורה פזרנית ביותר מבני פאר, שחלקם שרדו עד ימינו אנו, בכל רחבי העיר ואילו עד סוף המאה ה-19 נהפכה סנט פטרסבורג לאחת מהערים התעשייתיות החשובות והמרכזיות באירופה.

בשנת 1918, נמלט ולדימיר לנין מסנט פטרסבורג למוסקבה ובעקבות כך הפכה מוסקבה לעיר הבירה של רוסיה. כתוצאה מכך התרחשה הגירה המונית מסנט פטרסבורג למוסקבה ואוכלוסיית העיר קטנה בשליש.

דמוגרפיית העיר

בסנט פטרסבורג חיים מעט יותר מ-5 מיליון תושבים, מה שהופך אותה לעיר הרביעית בגודלה באירופה. יותר מ-95% מהתושבים הם רוסים, אך בעיר מתגוררים בני לאומים רבים ומגוונים (יותר מ-200 לאומים שונים). האוקראינים מהווים 1.52% מהאוכלוסייה, הבלרוסים 0.9% והטטרים מהווים 0.73% מכלל האוכלוסייה.

יהודים בסנט פטרסבורג

היסוד לקהילה היהודית בעיר הונח רק לאחר חלוקת פולין בשנת 1795, עת הגיעה לעיר משלחת יהודית במטרה לדון בזכויות היהודים הגרים בה. עד לשנה זו, הורשו לגור בעיר אך ורק יהודים שהמירו את דתם או יהודים שקיבלו היתר רשמי לגור בעיר מהצאר בכבודו ובעצמו. בשנת 1893 נבנה בעיר בית הכנסת "קורל הגדול" ובשנת 1917 בוטלו כל ההגבלות שחלו על התיישבות יהודית בעיר בעקבות מהפכת פברואר. כיום חיים בעיר כ-60-70 אלף יהודים בלבד.

אקלים

מבין כל הערים הגדולות בעולם, המונות יותר ממיליון תושבים, סנט פטרבורג היא הצפונית ביותר. בנוסף לכך, במרכז העיר הגובה הממוצע של פני השטח נע בין 1-5 מטר מעל פני הים. כתוצאה מכך, מדובר בעיר בעלת אקלים לח וקר הנהנית מ-62 ימי שמש בלבד במהלך השנה. הטמפרטורה הממוצעת בחודש ינואר בעיר היא מינוס 7.7 מעלות צלזיוס וביולי, החודש ה"חם" ביותר בשנה, הטמפרטורה היומית הממוצעת היא 17.8 מעלות צלזיוס בלבד. כמות המשקעים השנתית בעיר היא 625 מ"מ.

כלכלה

סנט פטרסבורג מהווה מרכז פיננסי ומסחרי משמעותי וחשוב עבור רוסיה, מרכז המתמחה במסחר בנפט, גז טבעי, תעשיית חלל, מוצרי אלקטרוניקה ורדיו, ייצור מכונות תעשייתיות ועוד. בנוסף פועלות בעיר מזקקות וודקה רבות כשהוותיקה שבהן נפתחה בשנת 1897 וכן פועלות בה מבשלות בירה רבות המספקות כ-30% מתצרוכת הבירה ברוסיה. תעשיית הבנייה בסנט פטרסבורג היא השנייה בגודלה ברוסיה ובנוסף, מספר יצרניות רכב גדולות מתכוונות להעתיק אליה בקרוב את המפעלים שלהן, כמו לדוגמה יונדאי, אופל וניסן. חברת טויוטה מייצרת בעיר מכוניות כבר החל משנת 2007.

אתרי תיירות מרכזיים

בסנט פטרבורג ניתן למצוא מגוון רחב של אתרי מוקדי תיירות כשבאופן כללי ניתן לכתוב שסנט פטרבורג היא מהערים המתוירות ביותר ברוסיה. בין היתר מומלץ, למשל, לבקר בשדרות נווסקי, מכון סמולני, בניין הבורסה הממוקם באי וסילייבסקי, כיכר האמנויות, מבצר פטר ופאול הקדושים, תיאטרון מרינסקי ועוד.