עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך לובליאנה למטייל

 • שם העיר
  לובליאנה
 • מדינה
  סלובניה
 • מטבע
 • שפה
 • שעה
  12:38

מידע כללי על לובליאנה

לובליאנה, עיר הבירה של סלובניה, היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. העיר היפה והמרשימה שוכנת לצד שפך נהר הליובליאניצה, הנהר הרגוע תחום בחומות אבן עתיקות ומעליו גשרים ציוריים וקסומים. העיר מציעה שילוב מרתק בין חדש לישן, יש בה רובע עתיק עם מבנים בעלי ארכיטקטורה מרשימה, שכונות חדשות ומודרניות, מרכזי קניות גדולים ושלל מוקדי בילוי וקניות. בלובליאנה שוכנים מוסדות הממשלה והיא מהווה את העיר המרכזית בתחומי כלכלה, מסחר, בנקאות ותרבות.

היסטוריה

לובליאנה הוקמה על הריסות העיר הרומית אמונה שנוסדה באזור בשנת 15 לספירה, היא מתועדת לראשונה בשמה הגרמני לאיבך בשנת 1144. בשנת 1135 העיר עברת לשליטת בית המלוכה הבסבורג, ונמצאה תחת שלטון הממלכה עד לשנת 1918. לאורך השנים הפכה העיר למוקד תרבותי מרכזי בסלובניה, עם התרסקות הממלכה ההבסבורגית, העיר הפכה לבירת מחוז בממלכת יוגוסלביה.

בשנת 1941 העיר נכבשה על ידי איטליה, ולאחר המלחמה הפכה לבירת הרפובליקה הסוציאליסטית של סלובניה תחת המשטר של יוגוסלביה. ב-1991 סלובניה קיבלה עצמאות מלאה לאחר מלחמת עשרת הימים בין יוגוסלביה לסלובניה, לאחר ניצחון מוחץ של הסלובנים והתערבות בינלאומית בסכסוך.

בשנת 2004 הצטרפה סלובניה לאיחוד האירופי, המטבע הרשמי בעיר ובמדינה הוא אירו.

דמוגרפיה

בלובליאנה קיים רוב של נוצרים כ-70% מכלל תושבי העיר ויש ייצוג לכל הדתות לרבות קתולים, מוסלמים, אורתודוכסים ועוד. רוב התושבים בעיר הם סלובנים, כ-83%, כ-2.5% סרבים, 2% קרואטים, ו-1.8% בוסנים.

יהודים בלובליאנה

בימי הביניים הקהילה היהודית בלובליאנה שגשגה, רוב היהודים עסקו במסחר ובמתן הלוואות. לאחר גירוש המוני בהוראת הקיסר האוסטרי מקסימיליאן הראשון, נותרה בעיר קהילה קטנה. עם השנים ובמיוחד לאחר נפילת ממלכת המבסבורג, חזרו יהודים רבים להתגורר בעיר. ב-1941 עם כניסת הנאצים לעיר נרצחו רוב חברי הקהילה היהודית, כיום העיר מונה כמה מאות יהודים בלבד, בשנת 2003 נפתח בית כנסת עבורם בעיר, החל מ-2008 פועל ארגון ישראלים בעיר על מנת לשמר את מורשת יהדות סלובניה.

אקלים

האקלים בלובליאנה משתנה משמעותית בין עונת הקיץ לחורף. במהלך הקיץ חם בעיר ובחורף הטמפרטורות צונחות מטה. בחודש יולי הטמפרטורה הממוצעת היא כ-22 מעלות, בחורף הטמפרטורה הממוצעת נושקת ל-0 מעלות (חודש דצמבר). כמות הגשמים השנתית בעיר היא 1,350 מ"מ.

כלכלה

הכלכלה בעיר ובמדינה יציבה, תמ"ג לנפש כ-28,000 דולר, מקום 50 בעולם. עיר הבירה מהווה את מרכז הכלכלה, יש בה חברות בינלאומיות ומשרדים של תאגידים מובילים מכל העולם. רבים מתושבי העיר עוסקים בתיירות, מיליוני תיירים מגיעים לבקר בלובליאנה מדי שנה, יש בה מרכזי קניות גדולים, מוקדי בילוי מודרניים עם שפע מסעדות, ברים, בתי קפה ומועדונים, מלונות רבים ברמות דירוג שונות.

בנוסף, יש בעיר מרכזי תעשייה קלה, רוב חברות היצוא והיבוא שוכנות בעיר, ותעשיית ההיי-טק הולכת ותופסת נפח רב יותר בכלכלה המקומית.  

אתרי תיירות מרכזיים

לובליאנה נחשבת ליעד תיירותי פופולרי, האתרים החשובים והמעניינים ביותר הם כיכר פרשרנוב על שם המשורר הלאומי הידוע, שיט בנהר הליובליאניצה, מצודת ליובליאנה, קפלת סנט ג'ורג' בסגנון הבארוק, העיר העתיקה המרשימה ביופייה, הכנסייה האורסולונית, פארק ובית טיבולי, גן החיות, הגנים הבוטניים, הגלריה הלאומית לאומנות, המוזיאון הסלובני לטבע ועוד.   

שוקלים לצאת לחופשה? 

- חבילת נופש ללובליאנה

חבילות ללובליאנה

חבילה טיסה ללובליאנה 7 לילות, מתאריך 17/08/21 עד תאריך 24/08/21 מחיר לנוסע החל מ- $399 סה"כ לתשלום $399

7 לילות24/08/21-17/08/21

מידע נוסף על