עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך מוסקבה למטייל

  • שם העיר
    מוסקבה
  • מדינה
  • מטבע
  • שפה
  • שעה
    06:13

מוסקבה - רוסיה

  

 

מוסקבה בירת רוסיה והעיר הגדולה והחשובה ביותר בה, שוכנת על נהר מוסקבה וקרויה על שמו. במוסקבה חיים למעלה מ=11 מיליון איש, והיא עיר עצומה בשטחה (מעל ל=1000 קמ"ר).

במוסקבה יש ארבעה נמלי תעופה (ביקובו-Быково, ונוקובו-Внуково, דומודדובו-Домодедово ושרמטייבו-Шереметьево). רוב הטיסות הבינלאומיות נוחתות בשרמטייבו.

בעיר פועל מטרו עם 11 קווים ולמעלה מ=160 תחנות. מערכת הרכבת התחתית של מוסקבה, שנבנתה על=ידי יוסף סטלין בשנות ה=30 של המאה הקודמת מסיעה כ-9 מיליון איש מדי יום ונחשבת לאחת ממערכות הרכבת התחתית העמוסות ביותר בעולם.

חלק מהתחנות מפוארות במיוחד, וראויות לביקור תיירותי. בינהן:  תחנת פלושצ'אד רבולוציי Ploshchad Revolyutsi)) ככר המהפכה – כוללת פסלי ברונזה של חיילי הצבא האדום תומכים בקירות. תחנת קומסומולסקאייה מעוטרת בסגנון הבארוק, ותחנת Mayakovskaya, שנחנכה ב=1938, ומציגה עמודי מתכת התומכים בתקרות פסיפס צבעוניות ושיש אדום.

בשנת 2003 נחנכה תחנת הרכבת ה-166, שנחשבת לתחנה העמוקה בעולם. התחנה מעוטרת ביצירות אמנות בסגנון נאו-ביזנטי המנציחות את מלחמתה של רוסיה בנפוליאון ואת מלח"ע השנייה.

 

לבה של מוסקבה היא הככר האדומה ("קראסנאיה פלושד") שהוכרזה על=ידי אונס"קו כאתר מורשת עולמי ב=1990.  השם "הכיכר האדומה", אגב, אינו קשור לצבע הלבנים של חלק מהמבנים סביב לככר, או לאדום הקומוניסטי. פירוש המילה הרוסית "קראסנאיה" (красная) הוא  "יפה", ולא רק "אדומה".

בכיכר העצומה (אורך: 695 מ' רוחב: 130 מ') וסביב לה שנמצאים מבנים פוליטיים והיסטוריים חשובים: מדרום-מערב לכיכר נמצא מתחם הקרמלין, המרכז השלטוני של רוסיה, כולל ארמון נישא רוסיה,  המתחם מוקף חומות אדירות שאורכן כ=2 ק"מ, ואשר מעוטרות בשמונה-עשר מגדלים מסוגננים. העתיק ביותר בהם מהמאה ה=15 הוא מגדל טאינצסקיה, השוכן על-גדת נהר מוסקבה. עוד יצויין מגדל טרוצקאיה שמתנשא לגובה של 80 מ', ומגדל ספסקאיה (Spasskaya).לאורך חומות הקרמלין ניצבים המאוזוליאום של לנין, בו מוצגת לראווה גופתו החנוטה של ולדימיר איליץ' לנין, מייסד ברית המועצות, וכן בית הקברות של חומת הקרמלין. ניתן לסייר בתוך חומות הקרמלין, ובמוזיאון הנשק שנמצא בחומות. במוזיאון מוצגים גם חפצי אמנות, כמו ביצת פאברג'ה, תמונות, בגדים, כרכרות, אותות מלכות מהמאה ה-12 עד המאה ה-20.

דרומית-מזרחית לכיכר שוכנת קתדרלת  ואסילי הקדוש, מן המבנים המפורסמים בעולם, עם תצורות כיפות הבצלים המרהיבים, שנבנתה במאה ה= 16 על=ידי איוואן האיום.

צפונית מזרחית לכיכר נמצאת חנות גום (GUM), חנות כל-בו ענקית מהמאה ה-19, שבנויה למעשה משלושה רחובות מקורים עם חנויות בשתי קומות מחוברות בגשרונים ומעברים. סמוך מצפון לה  נמצאת קתדרלת קאזאן.

אל הכיכר מובילים מספר רחובות שהחשובים שבהם הם "וסילבסקי ספוסק" ("מורד ואסילי") המוביל ממנה דרומה אל נהר מוסקבה ואל "גשר מוסקבורצקי הגדול", וכיכר מאנז' מצידה הצפון-מערבי.

 

אטרקציות נוספות: הרחוב הראשי של מוסקבה רחוב  טברסקיה, בו נמצאת נקודת התצפית המרהיבה ביותר על הקרמלין (סוללת סופיה). רחוב פרצ'יסטנקה (Prechistenka) ההיסטורי, מנזר נובודוויצ'י וגבעות וורובייב (לשעבר גבעות לנין), שהן הנקודה הגבוהה ביותר במוסקבה, עם תצפית פנורמית על העיר.

ברובע הלטיני של העיר, שבמרכזו אגם הפטריארך (Patriarshiye Prudy),  בית ריאבושינסקי (Ryabushinsky), בית בסגנון ארט-נובו שנבנה בתחילת המאה ה=20  עבור סטפן ריאבושינסקי, שניהל את הבורסה דאז עד שנמלט, בשנות המהפכה הקומוניסטית, ובמקומו  גר במקום הסופר מקסים גורקי, ובתיהם של  אנטון צ'כוב ומיכאיל בולגאקוב.

פארק גורקי הוא הגן המפורסם ביותר במוסקבה. הפארק משתרע לאורך כמעט 3 ק"מ, ויש בו גן שעשועים, ואודיטוריום גדול. בקיץ ניתן להפליג בסירה מהמזח לשייט על הנהר. בחורף הפארק הופך למשטח החלקה ענק.

 מנזר נובודביצ'י (Novodevichi) מדרום-מערב לנהר מוסקבה נחשב למנזר היפה ביותר בעיר והיה פופולרי בשעתו בקרב נשות האצולה שלה. בית הקברות של המנזר הוא מקום הקבורה הנחשב ביותר אחרי חומת הקרמלין. וקבורים בו גדולי האומה צ'כוב, גוגול, חרושצ'וב, קרופוטקין, פרקופייב, סטניסלבסקי ואחרים.

 

מוסקבה היא גם מרכזה של התרבות הרוסית המפוארת. בעיר יש למעלה מ=100 מוזיאונים, גלריות, תיאטראות, בתי אופרה, אולמות קונצרטים, אולמות בלט, מועדוני מוסיקה  וגם בתי קזינו מפוארים.

 בין מוסדות התרבות:

Moscow Art Theater שנוסד ב-1898, ומתמחה במחזאות רוסית קלאסית;  בית האופרה המפורסם הבולשוי, שהוקם בשנת 1824 ומציג הופעות בלט שזכו לפרסום והכרה ברחבי העולם, האופרה חדשה (Novaya Opera Theater), מוזיאון פושקין, שנוסד ב-1912, ומציג את האוצר האגדי של טרויה שהובא מברלין בסוף מלח"ע השנייה ב=1945, עבודות של רובנס, רמברנדט והאימפרסיוניזם הצרפתי.

גלריה טרטיאקוב (Tret'iakovskaia Galereia) הישנה והחדשה, שמציגה אוסף עצום של אמנות רוסית, שאגאל, קנדינסקי ומלביץ'.