עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך אוחריד למטייל

 • שם העיר
  אוחריד
 • מדינה
  מקדוניה
 • מטבע
 • שפה
 • שעה
  01:49

אוכריד היא עיר קיט ונופש פופולרית השוכנת לחופו של אגם אוכריד (Ohrid), אחד מיעדי התיירות המובילים במקדוניה. העיר הציורית מציעה אווירה קסומה, שלל פעילויות באגם וסביבתו ומגוון אטרקציות ואתרים תיירותיים מעניינים. אוכריד נקראת גם ירושלים של הבלקן בגלל מאות הכנסיות הממוקמות בה, אך האטרקציה המרכזית בעיר הוא האגם עצמו אשר נחשב לאחד העתיקים והגדולים באירופה, מימיו צלולים וקרירים, חופיו מטופחים ונקיים וסביבו בתי מלון, מסעדות וכפרי נופש.

היסטוריה

העיר אוכריד, פנינת התיירות של הבלקן, שוכנת על הגדה המזרחית של האגם. מתגוררים בה כ-60,000 תושבים והכלכלה מבוססת בעיקר על תיירות. בשנת 1980 הוכרזו העיר והאגם כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. בסמוך לעיר שוכן שדה התעופה, ומשך הטיסה מישראל לאוכריד כשעתיים בלבד.

העיר המודרנית של אוכריד התפתחה על שרידי העיר העתיקה ליכינדוס, במאה ה-6 לספירה העיר נחרבה בעקבות רעידת אדמה קשה, והוקמה מחדש. במאה ה-7 העיר נכבשה על ידי הסלאבים ובשנת 864 נכבשה על ידי הבולגרים. במאה ה-14 נכבשה אוכריד על ידי האימפריה העות'מאנית ונשארה תחת שלטון האימפריה עד לשנת 1912. בשנות ה-90 של המאה הקודמת העיר צלחה בשלום את הקרבות העקובים מדם שקרעו את יוגוסלביה, ובשנים האחרונות החלה תעשיית התיירות להתפתח במהירות בעיר, ואוכריד הפכה ליעד תיירותי פופולרי גם בקרב ישראלים, בעיקר משפחות אך גם זוגות רומנטיים.

דמוגרפיה

אוכלוסיית אוכריד מונה כ-60,000 תושבים, ביניהם כ-85% הם מקדונים, כ-5% אלבנים וכ-4% טורקים. המקדונים הגיעו לעיר מכפרים סמוכים בעת חיפושם אחר מקורות תעסוקה, רוב תושבי העיר הם נוצרים ויש מיעוט מוסלמי.

אקלים

בין שאתם מתכננים חופשה בעיר או טיול מאורגן, כדאי לדעת שמזג האוויר באוכריד נתון לשינויים קיצוניים. בעונת החורף קר באזור והטמפרטורות צונחות לכיוון ה-0, ובעונת הקיץ חם מאוד, לכן האזור הפך ליעד תיירותי פופולרי לתושבי אירופה, כאשר אגם אוכריד נחשב ל-"כנרת" של המקדונים.

עונת התיירות היא בחודשים יולי אוגוסט, כאשר הילדים יוצאים לחופשה והעיר מתעוררת לחיים ועמוסה בתיירים מכל אירופה וממקומות נוספים. בשנים האחרונות גם ישראלים החלו לגלות את נפלאות האזור ואת יתרונותיו, במיוחד בגלל המרחק הקצר והמחירים הסבירים. מזג האוויר הנוח ביותר לביקור בעיר הוא בחודשים מאי יוני, בעונת האביב המקום אינו עמוס עדיין בתיירים וניתן ליהנות משקט יחסי ומחופשה שלווה ורגועה.

כלכלה

אוכריד שוכנת על נתיבי תחבורה ראשיים באזור, דרכים ראשיות חוצות את העיר בדרך לסקופיה, עיר הבירה של מקדוניה. בעבר הכלכלה התבססה על מסחר וענפי תעשייה קטנים, כיום עיקר הכלכלה מבוססת על ענף התיירות. הרובע ההיסטורי של העיר מושך תיירות רבה כמו גם האגם הציורי שיש הטוענים לסגולותיו הרפואיות. תושבים רבים עובדים בענף התיירות או מספקים שירותים לבתי המלון ולתיירים הרבים השוטפים את האזור בעונה החמה. רבים מתושבי העיר עוסקים במסחר, בעסקים קטנים ובתעשייה זעירה.

אתרי תיירות מרכזיים

אתרי התיירות המרכזיים באוכריד הם הכנסיות העתיקות והמרשימות ביופיין, ביניהן כנסיית קנאו העתיקה, כנסיית סופיה הקדושה, כנסיית יוחנן כותב הבשורה וכנסיית סטפן הקדוש. כמו כן, מומלץ לבקר במבצר של הצאר סמואל מהמאה ה-11, במוזיאון הלאומי של העיר, במוזיאון מפרץ העצמות, במנזר הקדוש נאום, וכמובן בטיילת היפה ובשלל האטרקציות לחופי האגם, מומלץ לצאת לשיט ולצלול באגם המציע מים מתוקים וצלולים. 

 

צפו בחבילות נופש לחו"ל ליעדים מבוקשים נוספים: