עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך רודוס למטייל

 • שם העיר
  רודוס
 • מדינה
  יוון
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  יוונית
 • שעה
  09:53

כשהיסטוריה ונוף משתלבים זה בזה

נופש ברודוס כולל ים כחול עז, שמיים תכולים ומאירים, ושמש חמימה ומחייכת. האי היווני היפיפה הזה, הנמצא במרחק כה קצר מישראל יכול להציע כל כך הרבה: נוף יפיפה, היסטוריה מרתקת, בילוי מכל סוג ולכל גיל. אז לפני שעולים על המטוס, בדרך לנופש ברודוס, עם כובע קש ומשקפי שמש, הנה כמה פרטים על האי עצמו.

קצת גיאוגרפיה

האי רודוס הוא חלק מאיי יוון. למרות היותו אי קטן, כמאה קילומטר אורך וכארבעים קילומטר רוחב בלבד, הוא נחשב לאי הגדול בין קבוצת האיים הנקראים "האיים הדודקנסיים". זו קבוצת איים גדולה הכוללת 163 איים! (אך רק בכ-26 מהם חיים בני אדם). האי וקבוצת האיים לה הוא שייך שוכנים בים האגאי החוצץ בין יוון לטורקיה. הוא נמצא קרוב יחסית לטורקיה והינו האי המזרחי ביותר באיי יוון. לכן נופש ברודוס מאפשר טעימה יוונית-טורקית.

הבוחרים ברכישת חבילות נופש ברודוס יוכלו ליהנות מהנוף המרהיב: חופי ים תכולים המקיפים את האי מכל עבר, יערות אורנים ופריחה צבעונית ומשגעת. מזג האוויר באי נחשב נח ונעים ברוב ימות השנה, בעיקר בחודשים אפריל עד אוקטובר, ולכן נופש ברודוס הפך אטרקטיבי ומבוקש על ידי תיירים מכל העולם, במיוחד מאירופה. נופש ברודוס הוא אחד היעדים המבוקשים גם על ידי תיירים מישראל.

ההיסטוריה של האי

ההיסטוריה של האי היא ארוכה ועשירה. טיול ברודוס מאפשר דילוג בין עמים ושליטים, תקופות וממלכות קדומות. מזג האוויר הנוח, הקרבה ליבשות אירופה ואסיה, והאפשרויות הרבות למזון ופרנסה (חקלאות ומסחר) הפכו את רודוס למבוקש עוד מהתקופה הפרה-היסטורית ויש עדויות להתיישבות בני אדם במקום כבר בתקופה זו.

האזור החל לשגשג בעת העתיקה במאה התשיעית לפני הספירה וכלל ערים גדולות ותוססות (ערי מדינה) שעסקו במסחר ובחקלאות. העיר רודוס, שהיא הגדולה באי עד היום, הוקמה בשנת 408 לפני הספירה. כמו כל עיר יוונית מכובדת, כללה גם עיר זו מבני ציבור כמו: מקדש לאלים, אצטדיון ספורט ושווקים. נופש ברודוס מומלץ שיכלול שיטוט בין העתיקות מתקופה זו.

במהלך השנים חמדו את האי היפיפה בעל המיקום המושלם, אימפריות ועמים רבים והאי עבר מיד ליד: בתקופה הרומאית עברו באי משתתפי מסעות הצלב, אבירים ונזירים והשאירו בו את חותמם. גם בימי הביניים נכבשה העיר פעם אחר פעם על ידי אבירים ממלכות שונות. אבירים אלה בנו בה מצודות, חומות וביצורים. אחרי הרומאים כבשו את האי הטורקים (העות'מנים), ששלטו בו שנים רבות והשאירו בו את חותמם. מי שנוסע לנופש ברודוס, יוכל בוודאי לטעום את שרידי המורשת הטורקית במטבח הרודוסאי. לאחר תלאות ומעברים מיד ליד הוחזרה רודוס לשלטון היוונים בשנת 1948 ומאז נחשב האי לאי יווני.

קצת פרטים דמוגרפיים

אוכלוסיית האי מונה קצת יותר מ-130,000 איש (בערך כמו גודל האוכלוסייה של העיר בת ים). כ- 70,000 מתוכם, שהם כמחצית, מתגוררים בעיר הבירה רודוס. השאר מתגוררים בעיירות קטנות בעיקר לאורך החופים.

השלטון באי

רודוס הוא אי יווני, שכפוף לשלטון של מדינת יוון. ישנו דמיון בין השלטון היווני לשיטת הממשל הישראלית: גם ביוון ראש הממשלה הוא האיש החזק וקובע המדיניות וגם אצל היוונים יש נשיא שתפקידו בעיקר ייצוגי. ליוון, כמו לישראל יש פרלמנט ובו ייצוג למפלגות השונות. ביוון יש גם שלטון מקומי המחולק לאזורים. רודוס שייך לשלטון המקומי של האיים הדודקאנסיים.

הכלכלה באי

בעבר התבססה כלכלת האי על חקלאות, אך היום עיקר פרנסתם של תושבי המקום היא מתיירות.
עכשיו, אחרי שעשינו היכרות, אפשר לעלות על המטוס בדרך אל נופש ברודוס!

 

אולי יעניין אותכם גם:

- טיסות לרודוס

- טיולים מאורגנים לרודוס

- מלונות ברודוס