עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך סלוניקי למטייל

 • שם העיר
  סלוניקי
 • מדינה
  יוון
 • מטבע
  יורו
 • שפה
  יוונית
 • שעה
  19:54

נופש בסלוניקי השוכנת בחלק הצפוני של יוון מבטיח חופשה מושלמת: עיר גדולה, קוסמופוליטית, עם אין ספור אפשרויות לקניות ובילוי. עיר יפיפייה בעלת מראה אירופאי אך עם נשמה יוונית חמה. אוכל מעולה, מוסיקה טובה, נוף מרהיב... אין ספק, נופש בסלוניקי הוא הנופש המושלם! הנה כמה פרטים מעניינים שכדאי לדעת על העיר לפני שתמריאו אל נופש בסלוניקי.

מידע כללי על העיר למתכננים נופש בסלוניקי

נופש בסלוניקי יביא אתכם אל אחת הערים היפות ביוון. היא העיר השנייה בגודלה ביוון אחרי אתונה. הנמל של סלוניקי הוא אחד מהחשובים, הגדולים והסואנים ביוון. יוון המדינה מחולקת למחוזות. סלוניקי שייכת למחוז מקדוניה היפה ובעל ההיסטוריה העשירה והמרתקת.
כעיר שאחת מתקופות הפריחה שלה היו בתחילת הנצרות ובתקופה הביזנטית, היא מכילה מבנים רבים ומרשימים מתקופות אלה. מבנים ייחודיים אלה הוכרו על ידי אונסקו כאתרי מורשת עולמית.
אמנים יווניים ידועי שם מגיעים מסלוניקי והיא נחשבת לבירת התרבות של יוון. חיי התרבות, האמנות והמוסיקה בעיר תוססים ופורחים, ובהחלט מומלץ למי שעורך נופש בסלוניקי לבדוק אילו אירועי תרבות מתקיימים בזמן הנופש ולטעום ממופעי התרבות הללו.
אוכלוסיית העיר מונה כ-370,000 איש, ויחד עם תושבי הפרוורים שסביבה, מונה אוכלוסיית המטרופולין של סלוניקי למעלה ממיליון תושבים.
חלק גדול מתושבי העיר מתפרנסים מהנמל וכל הקשור אליו, ממסחר ומתעשייה.

ההיסטוריה של סלוניקי

טיול בסלוניקי יאפשר לכם להתרשם משרידים מרשימים מתקופות היסטוריות מעניינות שעברו על העיר. העיר נוסדה בשנת 316 לפני הספירה והוקמה על ידי קסאנדרוס מלך מוקדון, שאף הפך אותה לעיר הבירה של ממלכתו.
קסאנדרוס קרא לעיר על שם אשתו, שנקראה תסלנוקיה. את השם תסלנוקיה המיוחד נתן למלכה אביה, פיליפוס השני. מקור השם הוא שילוב של שתי מילים: תסליה – שם של עיר, וניקה שמשמעותו ניצחון. שמה של תסלנוקיה ניתן לה בעקבות ניצחון צבאו של פיליפוס השני על העיר תסליה.
בתקופה הביזנטית הייתה העיר בשיא פריחתה. מבנים רבים ומפוארים נבנו בה, ושרידיהם מפארים את העיר עד היום. סלוניקי שימשה כעיר השנייה בחשיבותה בממלכה הביזנטית, והייתה השנייה לקונסטנטינופול המפורסמת. נופש בסלוניקי יאפשר לכם להתרשם מהארכיטקטורה הביזנטית המיוחדת.

ההיסטוריה היהודית של סלוניקי

אחד הפרקים החשובים והעצובים בהיסטוריה של העיר הוא הפרק הקשור לקהילה היהודית הסלוניקאית. במשך שנים רבות הייתה בסלוניקי קהילה יהודית גדולה, אשר היוותה את רוב תושבי העיר. קהילה זו הייתה מורכבת בעיקר מיהודים שהיו נצר לאנוסי ספרד. הקהילה היהודית קידמה מאד את העיר מבחינת חיי הכלכלה והתרבות שלה, ובמשך מאות שנים הייתה אהובה על תושבים שאינם יהודים, והסתדרה היטב עם חילופי השלטונות, ובמיוחד עם השלטון הטורקי העותומאני ששלט בעיר מאות שנים. היהודים פיתחו בעיר עסקי מסחר ותעשיה, היו פעילים במוסדות החינוך, בעלי מקצועות חופשיים כרפואה ומשפטים, הקימו עיתונים ובתי ספר יהודיים וכמובן בתי כנסת. מספרים שבימי שבת, העיר סלוניקי שבקה חיים כי כל היהודים סגרו את עסקיהם וקידשו את השבת.
בתקופת מלחמת העולם הראשונה עזבו יהודים רבים את העיר לאחר שריפה גדולה שהכתה בעיר, שרפה מבנים רבים, והפכה יהודים רבים למחוסרי בית ופרנסה. במקביל היגרה לעיר אוכלוסיה גדולה של אנטישמיים שאינם יהודיים. בעיר נותרו כ 65,000 יהודים בלבד.
בתקופת השלטון הנאצי נכבשה העיר על ידי הצבא הנאצי. תושבי העיר היהודים החלו לסבול השפלות והתעללויות מצד הנאצים ומצד תושבי העיר האנטישמים. בסופו של דבר נשלחה הקהילה היהודית למחנות ההשמדה בפולין, וכ-95% מהם נספו במחנות אלה. רבים מהניצולים עלו למדינת ישראל לאחר השואה.
כיום נותרה בעיר קהילה יהודית קטנה מאד, קשישים ברובם, כשבמהלך נופש בסלוניקי תוכלו להתרשם משרידי הקהילה היהודית המפוארת שחייתה בעיר.
נופש בסלוניקי מאפשר ליהנות מעיר מודרנית גדולה עם היסטוריה עשירה.

אולי יעניין אותכם גם:

- מלונות בסלוניקי