עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך טביליסי למטייל

 • שם העיר
  טביליסי
 • מדינה
  גיאורגיה
 • מטבע
 • שפה
 • שעה
  11:58

מידע כללי על טביליסי

טביליסי, עיר הבירה של גאורגיה, היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה, בה מתגוררים כ- 1.2 מיליון תושבים. העיר מהווה את המרכז הפיננסי, התרבותי והפוליטי של גאורגיה והיא שוכנת במזרח המדינה, בלב חבל כארתלי, ומתפרשת לאורך שתי גדותיו של נהר מטקווארי (הקורה) שחוצה את העיר לשניים.

היסטוריה

תחילת ההתיישבות בטביליסי מתועדת על פי ממצאים ארכיאולוגיים למילניום הרביעי לפני הספירה הנוצרית, טביליסי מוזכרת בכתובים מקומיים במאה ה-4 לאחר החלטתו של המלך ואראז בקור להקים במקום מצודה. ההיסטוריה של העיר עקובה מדם מאחר והעיר נכבשה, נהרסה ונבנתה מחדש אינספור פעמים לאורך ההיסטוריה.

בסוף המאה ה-4 העיר נכבשה ע"י הפרסים, נכבשה מחדש באמצע המאה ה-5 על ידי מלך איבריה, ובתקופת שלטונו של המלך דאצ'י הפכה טביליסי לבירת הממלכה המזרחית של גאורגיה בשל מיקומה האסטרטגי על דרכי המסחר בין אסיה לאירופה. לאורך השנים העיר החליפה ידיים ושליטים רבים, ורק לאחר התפרקות ברית המועצות והכרזת העצמאות של גאורגיה הוכרזה טביליסי כעיר הבירה של המדינה.

דמוגרפיה

טביליסי ידועה כעיר רב תרבותית מאחר וגרים בה תושבים השייכים ליותר ממאה קבוצות אתניות שונות. הגאורגים נחשבים לקבוצה האתנית הגדולה ביותר, כ- 80% מכלל התושבים בעיר, וקבוצות אתניות גדולות נוספות הן רוסים, אזרים, ארמנים, ובשנים האחרונות חל גידול במספר המהגרים מטורקיה וסין. כמו כן, מתגוררים בעיר כמה אלפי יהודים השומרים על המסורת וחיים בשלווה עם שכניהם.

יהודים בטביליסי

יהודי טביליסי החיים בעיר כיום הם שריד לקהילה הגדולה והמשגשגת בעבר, הקהילה גדלה משמעותית במאה ה-19 בעקבות הגירה של חיילים יהודים רוסים שבחרו להשתקע בעיר, ויהודים שהגיעו מאיראן. עם פרוץ מלחמת העולם ה- II מנתה הקהילה היהודית בעיר כ-40,000 איש, עם השנים חלקם עלו לישראל ואחרים בחרו להשתקע במדינות אחרות. כיום יש קהילה יהודית יחסית קטנה בעיר.

אקלים

טביליסי ממוקמת במזרח גאורגיה ומוקפת בהרים גבוהים משלושה צדדים, האקלים בעיר משתנה ממזג אוויר יבשתי מתון לאקלים סובטרופי עם גשמים עזים בגלל השפעה ממערכות אוויר יבש המגיעות מסיביר וממזרח אסיה ומאוויר סובטרופי מכיוון הים השחור. הטמפרטורה השנתית הממוצעת היא 12.7 מעלות, בשיא הקיץ הטמפרטורה הממוצעת היא כ- 24.5 מעלות ובשיא החורף היא צונחת למעלה אחת. שלג יורד בעיר למשך 15-20 יום בשנה, בחודשי האביב והסתיו יש כמויות רבות של משקעים.  

כלכלה

טביליסי שוכנת על עורקי המסחר הראשיים בין אסיה לאירופה לכן לאורך השנים העיר שימשה כיעד כלכלי חשוב וראשי. כיום הכלכלה מקרטעת בעיר ובמדינה כולה, בשנים האחרונות חל שיפור בעקבות התיירות ההולכת וגוברת למדינה. עם זאת, כ-20% מתושבי העיר מובטלים, מוסר התשלומים רעוע, ולעתים יש מחסור באספקת החשמל, במוצרים ובסחורות. התוצר המקומי הגולמי לנפש הוא כ- 3,600 דולר לשנה.  

אטרקציות מרכזיות בעיר

טביליסי מציעה שפע אטרקציות מעניינות וייחודיות כגון מבצר נרקלה המתנשא בגאון מעל העיר העתיקה. בין האתרים התיירותיים החשובים ניתן למנות את הגנים הבוטנים, המוזיאון האתנוגרפי הפתוח, המוזיאון לאמנות יפה, קתדרלת סיוני הנקראת על שמו של הר ציון בירושלים, קתדרלת השילוש הקדוש (Sameba), בית הכנסת הגדול של טביליסי, פסל אימא גאורגיה, בתי המרחץ בשכונת אבאנותובני, כיכר החירות ושדרות רוסטבלי עם חנויות מותגים ומבני ציבור בעלי ארכיטקטורה מרשימה.

 

אולי יעניין אותכם:

 

- טיול מאורגן לטביליסי

- טיסה לטביליסי

- מלונות בטביליסי