עוד רגע :)
נופש בארץ
מוקד שירות חו"ל 03-5151606

מדריך ורנה למטייל

 • שם העיר
  ורנה
 • מדינה
  בולגריה
 • מטבע
  לבה
 • שפה
  בולגריה
 • שעה
  19:16

ורנה, היא העיר השלישית בגודלה בבולגריה מבחינת מספר התושבים. ורנה, משמשת כעיר נמל וציר חשוב לבולגריה לחופי מערב הים השחור. חופיה השקטים והמפרצונים היפיפיים ביססו את מעמדה כעיר נופש וקיט אהובה על תיירי פנים וכן תיירים מחוץ למדינה. היא נמצאת במרחק של שעתיים טיסה בלבד מתל אביב ואוצרת בתוכה אפשרויות לנפוש ולטייל במחירים נוחים לכל כיס. לפניכם רקע כללי וסקירה של ההיסטוריה המרתקת של העיר, הדמוגרפיה, השלטון והכלכלה, לקראת נופש בורנה.

שפה

בולגרית היא השפה המדוברת והרשמית בכל רחבי בולגריה ועל כן, בעת נופש בורנה זוהי השפה אליה נחשף. השפה הבולגרית שייכת לקבוצת השפות הסלאביות ונחשבת סלאבית דרומית. השפות הסלאביות נפוצות בארצות הבלקן ובמזרח אירופה בעיקר.

היסטוריה

עברה של העיר ורנה מפואר ומעניין מאחר והשליטה עליה התגלגלה בין שלטונות רבים. חוקרים גורסים כי היא אחת מהערים הקדומות בעולם, על פי כלים שהתגלו בחפירות ארכיאולוגיות ותוארכו לאמצע האלף ה-5 לפנה"ס. בעת העתיקה בסביבות 600 לפני הספירה, ורנה, התבססה כיישוב יווני שנקרא "אודסוס". בימי הביניים בתקופת האימפריה הבולגרית, ורנה, נהייתה עיר נמל מרכזית וחשובה למסחר. בתקופת האימפריה העותומאנית, העיר ורנה נכבשה, סופחה לשטחי האימפריה ונוצלה כמרכז צבאי.

אירוע היסטורי חשוב בזמנים אלו היה קרב ורנה - הקרב התרחש בקרבת העיר בשנת 1444 ובמהלכו הובסו צבאות הונגריה ופולין על ידי מנהיג האימפריה העותומאנית. כארבע מאות שנה לאחר מכן העיר הועברה לידיים רוסיות לאחר המלחמה העותומאנית-רוסית. ולבסוף ב-1878 שוחררה והסתפחה לנסיכות בולגריה דבר אשר הוביל לירידת יוקרת העיר. בסוף מלחמת העולם השנייה נכבשה ורנה על ידי הצבאות האדומים ואף שונה שמה ל"סטלין" על שם העריץ הקומוניסטי. לאחר נפילת הקומוניזם במזרח אירופה בשנות ה-90 מעמדה כעיר קיט תיירותית התבסס היטב, כאשר נופש בורנה החל להתפתח כיעד פופולארי.

דמוגרפית העיר

ורנה משתרעת על פני 168 קילומטר רבועים ומתגוררות בה כ-335,000 נפשות, על פי נתוני מפקד אוכלוסין שנערך ב-2011. רוב אוכלוסיית העיר הינם ממוצא בולגרי בעוד השאר, כ-3.8%, הם ממוצא טורקי.

יהודים בורנה

בורנה נמנו כ-2,200 תושבים יהודים לאחר מלחמת העולם השנייה. אולם מספר גלי העלייה לארץ הותירו בורנה רק כ-250 יהודים.

אקלים

בעת נופש בורנה ניתקל באקלים סובטרופי גשום המושפע מהקרבה לים. עונת הקיץ נעימה עם ממוצע טמפרטורות של 23-25 מעלות צלזיוס ואילו זמן החורף קר יותר ומאופיין בממוצע של 2 מעלות צלזיוס. כמות הגשם השנתית הממוצעת הינה 476 מילימטר.

כלכלה

בולגריה נכנסה לאיחוד האירופאי בראשון בינואר 2007 והיציבות הכלכלית של המדינה הושפעה לטובה. כיום ורנה משמשת כמרכז כלכלי חשוב, לאחר סופיה בירתה של בולגריה. כלכלת העיר מושפעת מ- 16% המגיע מהתעשייה, 14% מהתחבורה ו- 6% מבנייה. חשיבות העיר היא בהיותה עיר נמל המקשרת את בולגריה ואת אירופה לים השחור. העיר מחוברת לעורקי התחבורה הפאן-אירופאים שמקשרים בין כל חלקי אירופה. 61% מהכנסות העיר הם מתיירות. נופש בורנה נחשב כיעד תיירותי פופולארי, בשל החופים היפים, שפע בתי המלון וקזינו לחובבי ההימורים.

אתרי תיירות מרכזיים

היעד הבולט ביותר בעת נופש בורנה הוא חולות הזהב המפורסמים. אולם נופש בורנה יחשוף אותנו גם למרכז העיר המקסים. טיול בורנה יכלול את: כיכר העצמאות, מגדל השעון, בית האופרה ומספר כנסיות מרשימות. בעת נופש בורנה נוכל להיחשף להיסטוריית העיר המרתקת על ידי ביקור במוזיאון הארכיאולוגי ובאתרים ארכיאולוגים, כגון המרחצאות הרומיים. מוזיאונים מעניינים נוספים הם מוזיאון הצי והמוזיאון האתנוגראפי, בו נלמד על תרבות התושבים.

 

אולי יעניין אותך גם:

- חבילות נופש לורנה

- מלונות בורנה

- טיול מאורגן לורנה

- טיסה לורנה